Olej extra virgin z lnu złocistego tłoczony na zimno 500 ml

59,00 

Do produkcji żywego octu Oliovit wykorzystujemy w pełni dojrzałe owoce z przydomowego, dzikiego sadu gdzie nigdy nie stosowano oprysków i w którym panuje bioróżnorodność. W wyniku licznych prób uzyskania najpełniejszego smaku, koloru i bukietu zapachowego naszych octów, opracowaliśmy autorską recepturę w skład której wchodzi mix gatunków jabłek m.in. malinówki, antonówki, renety. Co równie ważne nasze jabłonie rosną w obecności pszczół, których praca jest odczuwalna w smaku i jakości owoców.

Nasz olej z ostropestu ma słomkowy kolor i wyrazisty, delikatnie ziołowy aromat. To świetne urozmaicenie zdrowej diety. Można go podawać na zimno lub jako dodatek do potraw ciepłych. Nie należy go używać do gotowania, pieczenia i smażenia, bo poddany obróbce cieplnej traci cenne właściwości.

Informacje o produkcie

Przechowywanie.

Świeży, klarowny, pełen cennych wartości olej zlewany jest do butelek z ciemnego szkła. Ma to istotny wpływ na jakość przechowywania oleju – światło szybko utlenia kwasy tłuszczowe a co za tym idzie przyspiesza jełczenie oleju. Aby wygodnie dozowało się olej zastosowaliśmy specjalne zamknięcia butelek typu DOP, zapewnia dokładne i wygodne dozowanie oleju, – unikamy tym samym sączenia się resztek oleju po zewnętrznych ściankach butelki. Olej tłoczymy na bieżąco , małymi partiami co powoduje, że olej Oliovit z lnu brązowego jest zawsze świeży max 3-4 dni od wytłoczenia

Proces produkcji

Zbiór nasion lnu.

Do produkcji oleju z lnu Oliovit wykorzystujemy nasiona lnu brązowego odmiany Szafir uprawianego metodą ekologiczną , gdzie nigdy nie stosowano oprysków chemicznych a dobry wzrost i wysoką zawartość oleju w ziarnach uzyskujemy stosując wyłącznie nawożenie naturalne.

Ziarna po zbiorze są doczyszczane oraz dosuszane – tylko tak pozyskiwany surowiec jest gwarancją wysokiej zawartości kwasów NNKT w wytłoczonym oleju.

Proces tłoczenia

Ziarna lnu poddajemy procesowi tłoczenia na zimno w profesjonalnej prasie ślimakowej produkcji firmy Farmet. Zapewnia ona dobranie optymalnych parametrów tłoczenia a w szczególności kontrolę temperatury podczas całego procesu tłoczenia. Temperatura na żadnym etapie tłoczenia nie przekracza 40 st C – wtedy zostają zachowane wszystkie cenne struktury jakimi są m.in kwasy Omega 3,6,9. Olej po wytłoczeniu z prasy spływa do szklanych słojów gdzie bez dostępu światła w niskiej temperaturze poddany jest naturalnemu procesowi oczyszczenia – sedymentacji który trwa około 2 dni. Nie stosujemy do filtracji żadnych filtrów ani nie przyspieszamy tego procesu, pomaga nam grawitacja. Gwarantuje to uzyskanie pożądanych parametrów tj. wysokiej zawartości NNKT , świeżego, delikatnego smaku oraz klarownej, żółtawej barwy.

Butelkowanie i przechowywanie

Świeży, klarowny, pełen cennych wartości olej zlewany jest do butelek z ciemnego szkła. Ma to istotny wpływ na jakość przechowywania oleju – światło szybko utlenia kwasy tłuszczowe a co za tym idzie przyspiesza jełczenie oleju. Aby wygodnie dozowało się olej zastosowaliśmy specjalne zamknięcia butelek typu DOP, zapewnia dokładne i wygodne dozowanie oleju, – unikamy tym samym sączenia się resztek oleju po zewnętrznych ściankach butelki. Olej tłoczymy na bieżąco , małymi partiami co powoduje, że olej Oliovit z lnu brązowego jest zawsze świeży max 3-4 dni od wytłoczenia i dlatego po zakupie posiada maksymalny okres przydatności do spożycia. Nie tworzymy zapasów , nie produkujemy w dużych ilościach.

Zastosowanie w medycynie

Ze względu na to, że do tłoczenia oleju lnianego Oliovit wykorzystujemy w pełni dojrzałe i nie pryskane chemicznie ziarna lnu oraz stosujemy profesjonalne prasy ślimakowe olej nasz zawiera bogactwo Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (kwas linolenowy ok 58 %, kwas oleinowy ok 18 %, kwas linolowy ok 15 %, kwas palmitynowy ok 6 %, kwas stearynowy ok 3 %). Jego zastosowanie w codziennej diecie:

  • reguluje poziom cholesterolu we krwi – zwiększa ilość frakcji HDL a obniża LDL, chroni naczynia przed powstawaniem blaszki miażdżycowej
  • zabezpiecza układ krwionośny przed chorobą wieńcową i zawałem serca
  • obniża ryzyko powstawania zatorów, rozszerza tętnice, wzmacnia skurcz serca
  • pomaga chronić przed powstawaniem nowotworów piersi, jajników, jelita grubego, prostaty
  • wspomaga procesy metabolizmu – przyspiesza trawienie, usuwa zbędne produkty przemiany materii, pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała
  • u kobiet może korzystnie wpływać na przebieg menopauzy dzięki zawartości fitoestrogenów
  • wspiera pracę układu nerwowego – pomaga w procesie uczenia i zapamiętywania
  • w postaci maseczki na twarz – poprawia kondycję skóry, pobudza jej regenerację, zwiększa elastyczność
  • cenny składnik odżywczy do kremów na dzień i na noc – pomaga redukować zmarszczki
  • jako dodatek do peelingu – wzmocnienie skóry od zewnątrz, pomaga przeciwdziałać szkodliwym czynnikom takim jak promieniowanie UV
  • w postaci wcierki we włosy – poprawia stan włosów szczególnie po chemicznym farbowaniu lub stylizacji na gorąco, przywraca im blask i gładkość, ułatwia rozczesywanie
  • długotrwale poprawia kondycję skóry głowy – odżywia cebulki włosowe i reguluje aktywność gruczołów łojowych

Zastosowanie w kuchni

Oleju lnianego naszej produkcji nie można wprost porównać do podobnych olejów stojących na półkach sklepowych. Warunki przechowywania, temp. tłoczenia, oraz jakość surowca zdecydowanie odgrywają tutaj kluczową rolę. Przy stosowaniu oleju lnianego w kuchni należy pamiętać aby go nie podgrzewać (traci wtedy swoje cenne właściwości) , stosować jedynie na zimno jako:

  • dodatek do dressingu przy tworzeniu ulubionych sałatek
  • dodatek do sosów lub do past kanapkowych
  • kilka kropel na pieczywo, ziemniaki, śledzie lub mięso
  • dodatek do owsianek, mussli
  • marynaty do mięs i ryb
  • bezpośrednio spożywany na łyżeczce